
Ať už vyrážíte pravidelně na kole do práce, občasně na rodinný výlet nebo víkendový trail, kvalitní cyklistická výbava dokáže udělat velký rozdíl. A to nejen v pohodlí a bezpečnosti, ale i stylu. Mrkněte na náš přehled výbavy, která by vám v šatníku a na kole neměla chybět.
Přilba jako základ bezpečné jízdy
Přilba by měla být samozřejmou součástí každé jízdy, a to i při pohodové projížďce po cyklostezce. Úraz hlavy hrozí kdykoliv. U dětí a mladistvých do 18 let je její nošení dokonce povinné. U nás najdete jen osvědčené certifikované modely. Jak mezi nimi vybrat?
Nejdůležitější je, aby vám přilba opravdu dobře seděla. Nesmí být volná, ale ani těsná. Rozměr se odvíjí podle obvodu hlavy, zbytek doladíte pomocí otočného kolečka vzadu a řemínku pod bradou. Roli hraje i styl jízdy. Silniční přilby jsou odlehčené, s velkým množstvím větracích otvorů. Modely určené pro horská kola jsou robustnější, někdy s praktickým štítem proti slunci. Silniční helmu můžete využít i na horském kole, ale do extrémního terénu se hodí přilby s ochranou celé hlavy i obličeje.
Jak sladit design se zbytkem outfitu? V nabídce jsou unisex modely nebo také přímo dámské přilby, a to v nejrůznějších barvách a vzorech. Vybírejte podle vkusu, ale je dobré si uvědomit, že tmavší se víc zahřívají na slunci, ale lépe se ladí s dalšími barvami. Výhodou světlejších barev je také to, že jsou lépe viditelné. Pořizujete přilbu pro děti? Nechte je, ať si vyberou samy. Budou ji pak nosit s radostí.
Rukavice – malý detail, velký rozdíl
Možná si říkáte, že cyklistické rukavice jsou jen něco navíc, ale věřte, že při delším výletu poznáte rozdíl. Chrání ruce při pádu, tlumí otřesy a vibrace z řídítek, takže jízda je pohodlnější i na nerovném povrchu. V horku zajišťují lepší úchop, ruce se tolik nepotí a nekloužou. V zimě vás naopak zahřejí a zabrání promrznutí prstů. A to není všechno,navíc fungují také jako prevence proti puchýřům a otlakům při delší jízdě. Na horní straně rukavic bývá často froté vrstva, kterou využijete jako potítko.
Vybrat si můžete bezprsté rukavice, které se hodí v teplém počasí či do města, nebo dlouhoprsté modely. Ty oceníte při chladnějším počasí (mohou být i zateplené a voděodolné), nebo při náročnější jízdě v terénu.
Brýle nejen pro ochranu očí
Cyklistické brýle chrání oči před hmyzem, větrem, prachem i slunečním zářením, zkrátka vším, co vám může během jízdy nepříjemně zkřížit cestu. Díky větším zorníkům a tvaru, který přesně kopíruje obličej, neomezují výhled a zvyšují bezpečnost i pohodlí. Na trhu najdete brýle s klasickými skly, fotochromatické (samozatmavovací), nebo s výměnnými zorníky, které přizpůsobíte aktuálním světelným podmínkám. Nosíte dioptrie? Pak můžete kombinovat cyklistické brýle s čočkami, nebo si pořídit přímo cyklistické brýle s dioptrickými vložkami.
Brýle zdaleka nejsou jen sportovní nutností, ale i stylovým doplňkem. Vybírejte z minimalistických modelů, výrazných kousků i technicky laděných variant. Nejdůležitější je samozřejmě funkce, ale když nejen sedí, ale také ladí s helmou a oblečením, jízda hned dostane nový rozměr.
Funkční i designové oblečení
Pokud to s ježděním na kole myslíte vážně, vyplatí se investovat i do cyklistického oblečení. Díky funkčním materiálům se budete cítit pohodlně v každém počasí. Základ představují cyklokalhoty s výstelkou, která chrání před otlaky a opruzeninami. K tomu funkční tričko nebo dres z prodyšného materiálu, který odvádí pot a rychle schne. Cyklistické oblečení bývá přiléhavější, což zlepšuje aerodynamiku i celkové pohodlí, nikde nic nevlaje a neškrtí.
V chladnějších dnech využijte více vrstev. Základ tvoří funkční prádlo a triko, na něj zateplená mikina nebo bunda z prodyšného softshellu. Nezbytností do deště je lehká nepromokavá pláštěnka, která se dá snadno sbalit do kapsy nebo batohu. Další tipy na to, jak se oblékat v chladných dnech, najdete v článku Sporty v zimě.
Vybrat si můžete výrazné barvy pro lepší viditelnost, nebo decentní designy, které sladíte se zbytkem výbavy. Výrobci dnes myslí i na to, abyste si mohli z kola rovnou odskočit na kávu, a přitom pořád vypadali skvěle.
Boty pro pohodlí i výkon
Dobré boty na kolo nejsou jen otázkou pohodlí, ale i bezpečnosti. Na rozdíl od běžné sportovní obuvi mají pevnější podrážku pro lepší přenos síly na pedály a bezpečnější kontakt s povrchem, a to i v dešti nebo při jízdě v terénu. Důležité je také zavazování. Klasické tkaničky mohou být nebezpečné, protože hrozí jejich zachycení do řetězu. Lepší jsou suché zipy, elastické systémy bez zavazování nebo přezky.
Při výběru se zaměřte i na prodyšnost a odolnost. V létě oceníte síťované panely, které odvádějí pot, v chladném nebo deštivém počasí naopak voděodolné provedení s membránou. Správná cyklistická bota by měla dobře sedět, držet nohu pod kotníkem a zároveň nabídnout dostatečné tlumení. V naší nabídce cyklistické obuvi najdete cykloturistické, silniční i zimní modely nebo MTB tretry pro jízdu na horských kolech.
Batoh, nebo brašna?
Batoh nebo brašna? Při výběru zvažte, jak často a kam jezdíte. Na kratší vyjížďky vám stačí malý batoh do 10 litrů. Vejde se do něj svačina, klíče i bunda. Pokud vozíte jen pár drobností, poslouží i cyklistická ledvinka. Na delší výlety zvolte větší model, do kterého pohodlně složíte náhradní oblečení, pláštěnku a případně i hydrovak, který umožní pohodlné pití během jízdy. Důležité je, aby batoh na zádech dobře seděl a neomezoval vás v pohybu – s tím pomůžou hrudní nebo bederní popruhy.
Pro každodenní jízdu do práce nebo vícedenní výpravy jsou ideální brašny. Zadní nosič unese větší náklad, přední pomůže lépe rozložit váhu. Podsedlové brašny jsou skvělé na nářadí a drobnosti, rámové prakticky vyplní volné místo mezi trubkami, pokud potřebujete více úložného místa. Vybírat můžete i z voděodolných a reflexních variant.
Ať už zvolíte batoh, nebo brašnu, nemusí jít jen o ryze praktickou záležitost. Výrobci dnes kladou důraz i na design, od sportovně laděných modelů až po kousky, které sladíte s kolem i outfitem, když se i na kole chcete cítit stylově.
Prohlédněte si naši nabídku doplňků v e-shopu nebo se zastavte osobně v prodejně, kde si vše můžete rovnou vyzkoušet a nechat si poradit od profíků.