Na státní svátek v pondělí 28. října zůstane naše prodejna zavřena. Těšíme se na vás opět v úterý 29.10.

Jak vybrat lyžařské brýle?

Brýle zkrátka k lyžování patří, chrání oči nejenom ve větru a sněžení, ale i proti mechanickým nečistotám a menším nárazům (větev, slalomová tyč, kotva vleku, něčí rozmáchlá hůl), navíc tvoří ideální komplet s helmou a tím i nejlepší ochranu proti chladu. Na co si dát pozor při výběru? Samozřejmostí by mělo být, že při destrukci nezanechávají ostré úlomky a jsou vybavené proti zamlžování. Dále se zaměřte na následující vlastnosti.

Světelné podmínky a citlivost očí na světlo – zbarvení zorníku

Brýle vybírejte podle podmínek, ve kterých nejčastěji lyžujete (do špatných světelných podmínek, do slunce) a podle citlivosti vašich očí. Zorníky lyžařských brýlí jsou koncipované cíleně k určitým účelům – patří mezi ně propustnost světla (kategorie S1 až S4), potlačování modré složky spektra, zvýrazňování žluté, oranžové a červené do špatných světelných podmínek a celkově zacházení se spektrem. V dobré prodejně by vám měli být schopni poradit jaký typ zorníku podle propustnosti světla (od čirých pro noční lyžování po velmi tmavé a případně zrcadlové pro slunečné dny na horách), jeho zabarvení a filtrace modré složky (nějčastěji tzv. atenuátor, který ji potlačuje a zlepšuje tak vnímání kontrastů, nebo zorník neutrální), tak abyste vybrali brýle blízké optimu. Záměrně nepíšeme „optimální“, neboť jedny jediné takové být nemohou.

Brýle měnící zabarvení podle světelných podmínek většinou reagují na potřeby sjíždění příliš pomalu: lyžař už z prudkého slunce zajel do stínu, ale brýle se teprve rozhoupávaly k reakci. Řešením by mohl být systém Variotronic, který by, díky technologii tekutých krystalů, měl po stisku tlačítka na rámečku brýlí změnit zabarvení zorníku za desetinu sekundy (vyrábí firma UVEX)
Levnější variantou jsou brýle dvoje, jedny rozjasňovací a a druhé neutrální nebo tmavší do slunce. Nemusí být nijak drahé, zkušenost ukazuje, že v běžných podmínkách obvyklého sjíždění uspokojují i levnější.

Ochranné stupně S

Zorníky jsou vlastně světelné filtry. Podle toho, kolik světla ve viditelném spektru 380–780 nm (nanometrů) zorník propouští, resp. pohlcuje, se rozlišuje pět ochranných stupňů (platí obecně, tedy i pro brýle sluneční):

S0: propouští 80–100 %, čirý až lehce tónovaný, večerní závody
S1: propuští 43–80 %, světlý až střední (žlutý, bleděmodrý, šedý, růžový až světle kouřový), vhodný pro naše podmínky
S2: propouští 18–43 %, střední až tmavší univerzální (kouřový, hnědý), vhodný pro naše podmínky a v zimě do Alp
S3: propouští 8–18 %, tmavý, zrcadlový, na jaro v Alpách a ledovce
S4: propouští 3–8 %, speciální ledovcové brýle, skialp, horolezci

Odvětrání

Podle toho, jak moc se potíte, vám postačí standard nebo budete potřebovat lepší odvětrání. Sebesofistiko­vanější antifogy a dvojitá skla však nemohou překonat přírodu a fyziku, když už vlhkost v tak malém prostoru přesáhne kritickou mez, může být její snížení dost zdlouhavé. Zvláště za vlhkého sněžení nebo deště. Pozor i na to, že na helmě či čepici se nám usazuje vlhkost, kapky vody či sníh, takže při posunu brýlí z očí na helmu si namočíme polstrování rámečku a tím vlhkost v brýlích podpoříme. Stále tedy platí stará dobrá zásada brýle nechávat na očích a bránit vlhkosti, aby pronikla do prostoru mezi zorníkem a obličejem

Kompatibilita

Brýlí s přilbou nebo obličejem je zásadní. Brýle byste vždy měli zkoušet s přilbou. Dnes je většina brýlí tzv. helmet compatible, ale ani nákup brýlí a přilby od jedné značky nezaručí, že zrovna na vaší hlavě budou spolu sedět optimálně. Navíc máte-li jeden kus výbavy starší a dokupujete nový, nemusí být shoda ani v případě jednoho výrobce samozřejmostí.

Vhodný není ani velký prostor mezi horní hranou brýlí a helmou (nápor chladu na čelo, lze řešit kuklou do helmy), ani prostor žádný (ucpává se ventilace na vršku rámečku a krycí molitan může nasávat vlhkost ze sněhu). Správně kompatibilní brýle mají pruženku („gumu“) připevněnou na brýlích hodně vepředu, aby dobře kopírovala tvar helmy. U některých brýlí je dobré zkontrolovat, zda vám rozpínací/nas­tavovací přezka pruženky nekoliduje s klipem v zadní části helmy.

Zdroj: SNOW.CZ