Připravujeme náš e-shop ke spuštění, proto je dočasně nedostupný a nelze přes něj objednat zboží. Prodejna v Českých Budějovicích funguje bez omezení.

Jak vybrat lyžařskou botu?

Při výběru vhodné lyžařské obuvi bychom měli vzít v úvahu následující faktory :

1) Jaký jsem lyžař? (rekreant - středně pokročilý - sportovní/hobby jezdec - závodník)

Obecně platí, že čím je Váš styl razantnější a technicky vyspělejší, tak tím vyšší flex index (tuhost boty v nákleku) by měla mít Vaše bota. Právě na tuhosti boty v ohybu velmi závisí efektivnost, jak lyžák předává Vaše "povely" do lyží. Zároveň ale vyšší tuhost do jísté míry omezují Vaší pohyblivost v lyžáku, což bývá nepříjemné z hlediska celodenního pobytu v takových botách zejména rekreačním lyžařům.
Pro lepší pochopení uvádíme orientační - základní dělení dle tzv. flexe (tuhosti) boty :
Flex 50-70 - měkčí boty pro rekreační jezdce, kteří na svahu tráví pár dní v roce a chtějí si hlavně pohodlně zalyžovat po celý den
Flex 80-100 - středně tuhé boty pro středně pokročilé a zdatné lyžaře, nejuniverzálnější tvrdost vhodná pro valnou většinu lyžující veřejnosti, stále velmi vhodné pro celodenní lyžování
Flex 110-130 (a víc) - tuhé až velmi tvrdé boty pro technicky vyspělé a razatní lyžaře, profesionály. Boty z kategorie RACE - tedy úzké boty s vysokou flexí - jsou pak zcela nevhodné pro běžné uživatele.

2) Jakou mám velikost nohy?

Toto je velmi důležitý faktor u jakkékoli obuvi, nicméně u té lyžařské dvojnásob! Špatně zvolená velikost lyžáku má totiž přímý dopad na kvalitu našeho lyžování! Zlaté pravidlo výběru zní : vždy vybírejte botu spíše menší, než nosíte normálně! Ideálně o půl čísla až o číslo. Důvodem je měkká vnitřní botička, která už během prvních pár dní na svahu "povolí" o pár mm a přestane tlačit. Pokud tedy zvolíte zbytečně velkou velikost obuvi, s velkou pravděpodobností začnete v botách po jedné až dvou sezónách tzv. plavat, bota Vás nebude efektivně držet i při sebevětším utáhnutí přezek a celkově to zhorší kvalitu Vašeho lyžování.
Velikost lyžařských bot výrobci nejčastěji uvádí v systému MondoPoint. Jde o metrický systém, vycházející z délky chodidla v cm, někdy také v mm. Velikost MONDO zjistíte, pokud Vaše chodidlo v nezatíženém stavu obkreslíte na papír a obrys v nejdelším místě změříte. Noze o délce např. 25,5 cm by tak měla nejlépe vyhovovat bota o velikosti MONDO 25,5 (255) - ovšem s přihlédnutím ke pravidlu výběru spíše menších bot by to klidně mohla být i bota s velikostí MONDO 25 (250).
Jinak je tomu ovšem u dětí, které rostou - tady je třeba připočíst aspoň 1 cm, max. 2 cm, více už rozhodně ne!  Takže u dětí u nohy délky 24,5 cm by měla nejlépe vyhovovat bota  o velikosti MONDO 25,5 (255) - 26,5 (265)

3) Jak mám široké chodidlo v nártu?

Tento poměrně nově uváděný údaj u lyžařských bot by Vám měl napovědět, zda se daná bota pro Vás hodí i z hlediska pohodlí. I zde se dají šířky lyžáků rozdělit do několika skupin dle šíře nártu :
94 - 98 mm - velmi úzké boty, zpravidla to jsou ty nejvyšší a nejtvrdší modely určené pro závodění (kategorie RACE), případně velmi razantní styl jízdy ve vyšších rychlostech. Pro jezdce s širším nártem na celodenní ježdění bez dodatečných úprav spíše nevhodné. (Flex index 100-150)
100 - 102 mm - střední šíře boty, do této kategorie spadá valná většina tzv. all-mountain bot neboli univerzálních bot pro celodenní ježdění. (Tuhost bot je různá, flex index je zpravidla od 80-120)
104 - 108mm - širší až velmi široké boty, až na vyjímky se jedná o pohodlné rekreační, případně sportovně rekreační boty s nízkým až středním flex indexem. (obvykle 50-100)
- samozřejmě i zde se vyskytují vyjímky (někteří výrobci dělají širší boty i pro vysoké flexindexy nad 100) či případně se čím dál více prosazuje trend posledních pár let dělání bot s možností přizpůsobení / rozšíření boty v právě těchto oblastech. Toto přizpůsobení se provádí např. tepelnou úpravou vnějšího skeletu, či "vypěněním" vnitřní botičky na míru. (jedním z leaderů v této oblasti je např. firma SALOMON s tepelně tvarovaným skeletem CUSTOM SHELL, na našem e-shopu zastoupen modelem SALOMON X-PRO 100)

4) Kolik vážím?

Při výběru bot je dobré vzít v úvahu i naši tělesnou hmotnost. Těžší jezdci (byť rekreanti) by si neměli vybírat boty s rekreačním (nízkým) flex indexem, ale měli by sáhnout po středně tuhých botách. Příliš měkká bota takového těžšího jezdce přiliš nepodrží, bude docházet k velkým ztrátam energie, což bude mít vliv jak na samotnou jízdu, tak i na celkovou výkonnost takového lyžaře.

Výběr lyžařských bot je poměrně sofistikovaný proces a proto Vás radi přivítáme a vhodnou obuv pro Vás vybereme přímo na naší prodejně v Českém Vrbném u Českých Budějovic.