Na státní svátek v pondělí 28. října zůstane naše prodejna zavřena. Těšíme se na vás opět v úterý 29.10.

Jak vybrat sjezdové hole?

Hůl k lyžaři patřila a patří. Jsme na nich i při jízdě dokonce možná závislejší, než si připouštíme. Vzpomínka na doby, kdy jsme před více než deseti lety uvažovali o jejich mizení, už poslouží jen jako důkaz, že vývoj vždycky nelze odhadnout. V terénu, na rovině či do svahu je to jasné, ale i při sjíždění na upravené trati je mnohého lyžaře jen půl, když svou obvyklou balanční pomůcku postrádá. Není náhodou, že jízda bez pomoci holí patří k základním prvkům systematického tréninku.

Délka

Délka je zásadním parametrem při výběru holí. Existuje celá řada návodů. Všechny se však nakonec sejdou v rozmezí nějakých 5 cm (v závorce vždy vypočtená délka pro osobu 175 cm):

  • Ve stoje v civilu při úchopu obrácené hole pod kroužkem má být předloktí vodorovné, případně malinko skloněné k zemi.
  • Tělesná výška dělená 1,4 (125), nebo naopak násobená 0,72 (126), 0,7 (122,5), dokonce i 0,68 (119).
  • 50 cm kratší než výška postavy – jednoduché, ale funguje (125).
  • Někteří výrobci mají také své vlastní tabulky, kde vhodnou délku zjistíte velice snadno bez zkoušení a počítání. Jako příklad tabulka Swix:165 cm = 110 – 115 cm, 170 = 115 – 120, atd. po 5 cm až k 185 = 130 – 135 (pro osobu 175 cm = 120 – 125)

Je dobré si uvědomit, že pro sjíždění prudkých svahů potřebujeme hůl spíše maličko delší, abychom „dosáhli“ hrotem hole dostatečně dopředu a nesvádělo nás to k zapichování hole příliš vzadu a tím do záklonu.

Také pro delší přejezdy po rovinatých svážnicích apod. je dost dlouhá hůl důležitá (viz dlouhé hole běžecké), neboť příliš krátká nevytvoří dostatečnou páku pro účinný záběr. Závodící žáčci by se zase měli učit pořádně odstartovat (jakkoli pro to zatím nemají dostatečnou sílu) a k tomu také potřebují hole dostatečně dlouhé.

Když konfekce nestačí

Ne vždy nám běžné pěticentimetrové odstupy poskytnou naprosto ideální délku. Pokud má hůl jednoduše snímatelné madlo (obvykle po nahřátí nebo namočení v horké vodě), nebojte se hůl zkrátit na mezivelikost. Případně tím pověřte servis a klidně se o možnosti zkrátit informujte už v obchodě. Největším problémem asi bude posoudit, kolik je akorát – méně zkušený lyžař pro to nemá vyvinutý cit a nepozná to.

Materiál

Spíše věcí zvyku a peněženky je volba klasických holí z hliníkové slitiny, kompozitních nebo karbonových. Pokud hodně lyžujeme v tuzemsku či rádi necháváme přes oběd lyže s holemi stát před restaurací na sněhu, je asi lepší neprovokovat holemi příliš drahými.

Kroužky

Většina holí se dodává s několika velikostmi kroužků, nemusí to však být pravidlem, navíc je lze snadno zaměnit za jiné, ale neuškodí připomenout si, že i taková maličkost by měla odpovídat hlavnímu účelu. Velké prašanové talířky budou na tvrdé sjezdovce zavazet a ty malé „raceové“ budou k ničemu na skialpinistické túře.

Zdroj : Snow.cz